Pomóżmy Tadziowi!

Podczas derbów będzie można wspomóc byłego bramkarza Podlasia oraz RAKS-u. W trakcie spotkania będzie można wrzucić pieniądze do specjalnej puszki.

Tadeusz Miś potrzebuje środków finansowych na protezy. W niedalekiej przeszłości przeszedł operację usunięcia obu nóg. W efekcie porusza się na wózku inwalidzkim. Od kilku lat przebywa w Domu Pomocy Społecznej w Kielcach przy ul. Złotej.
Miś pozostaje jednym z najlepszych bramkarzy w historii Podlasia. Jest również pierwszym zawodnikiem, który dostąpił możliwości gry w II lidze. – Każda kwota będzie na wagę złota. Myślę, że w ciągu rundy jesiennej uda nam się zebrać kwotę, która pozwoli Tadziowi na zakup protez i w miarę normalne życie – mówi Mateusz Połynka, dziennikarz Wspólnoty, który wraz z Cezarym Hince jest organizatorem zbiórki.

ŻYCIORYS TADEUSZA MISIA
MIŚ Tadeusz, ur. 26.02.1956 r. w Żaganiu, bramkarz, wych. Podlasia Biała Podl. (dr. jun.: 1970-1972, dr. sen.: 1972-1973), RAKS Biała Podl. (1974), Avia Świdnik (1974 j), Pogoń Siedlce (1975-1978), Korona Kielce (1978-1981, 1987/88), Błękitni Kielce (1981-1987). Pierwszy trener: A. Ryłko.

Bramkarz pochodził z Żagania, wraz z rodzicami przybył do Białej w latach 60. Zanim zaczął grać jako bramkarz, grał jako junior w polu. W latach 1972-1973 powoływany był do reprezentacji juniorów woj. lubelskiego. W Plebiscycie z 1984 r. na najpopularniejszego piłkarza województwa bialskopodlaskiego w okresie PRL-u zajął 3. miejsce. Jego młodszy brat Dariusz, również próbował grać w rezerwach Podlasia. Bilans meczów ligowych w Podlasiu: 40-0.

Jako nastolatek był bardzo usportowiony, uprawiał bowiem m.in. koszykówkę i siatkówkę na bialskich boiskach. Jednak postawił na piłkę nożną, do czego przyczynił się Adam Ryłko, ówczesny trener Podlasia i nauczyciel w bialskiej 3-ce. Na początku lat 70. Tadek został zawodnikiem drużyn młodzieżowych Podlasia. Co ciekawe wówczas grał także jako zawodnik w polu, dopiero indywidualne treningi z Ryłką spowodowały iż został bramkarzem. Już w maju 1972 r., mając 16-lat, zadebiutował w zespole seniorów Podlasia w meczu lubelskiej ligi okręgowej (dzisiejsza IV liga).

W dalszych meczach był podstawowym bramkarzem Podlasia, aż do jego rozwiązania w marcu 1974 r. Wówczas został zawodnikiem RAKS-u, klubu który został utworzony na gruncie Podlasia, AZS-u i Krzny. Latem 1974 r. został zawodnikiem Avii Świdnik, w której nie przebił się do składu. Od lata 1975 r. był podstawowym golkiperem Pogoni Siedlce, gdzie trenował pod opieką Henryka Apostela (późniejszego trenera I ligi i reprezentacji Polski). Latem 1978 r. został bramkarzem Korony Kielce, na początku lat 80. wzmocnił Błękitnych Kielce, aby w 1988 r. zakończyć swą karierę w Koronie. Należy zauważyć, że w obu kieleckich klubach zazwyczaj był pierwszym bramkarzem, broniąc na poziomie II ligi.

PODPIS DO ZDJĘCIA
Drużyna Podlasia na starym stadionie przy ul. Dzierżyńskiego (obecna ul. Warszawska) przed wygranym 3:0 meczem z Avia Ib Świdnik – 20 sierpnia 1972 r. Od lewej stoją: Zdzisław Petruczenko, Zygmunt Gontarczuk, Robert Wej, Benedykt Wróbel, Jerzy Petruczenko, Bogdan Kozak, Marian Ochijewicz, Tomasz Klimuk, Waldemar Panasiuk, Tadeusz Miś, Włodzimierz Łogwiński.