Czym charakteryzują się kijki nordic walking?

Nordic walking jest formą aktywności zyskującą przez ostatnie lata na popularności. Nie ma w nim ograniczeń co do poziomu sprawności i wieku, a jedynym wymaganym do jego uprawiania elementem są kijki. Jak zbudowane są i co charakteryzuje dobre kije nordic walking?

Budowa kijków nordic walking

Wykorzystanie kijków nordic walking aktywizuje mięśnie ramion w czasie marszu i pozwala odciążyć stawy kręgosłupa. Z punktu widzenia użytkowania najistotniejszymi elementami ich budowy są rękojeść i zakończenie mające styczność z podłożem. Kształt rękojeści odpowiada za wygodny chwyt kija, a dobre trzymanie się w dłoni poprawiają dołączone paski lub połączone z rękojeścią rękawiczki.

Wykonuje się ją z tworzyw sztucznych, gumy, lub korka. Od drugiej strony kij nordic walking zakończony jest stalowym lub wolframowym elementem odpowiedzialnym za styczność z podłożem. Nie bez znaczenia jest także materiał z którego wykonano samą strukturę kijka. Odpowiada on za jego masę i zdolność do pochłaniania drgań, a topowe modele wykonane są z włókna węglowego.

Jaka jest odpowiednia długość kijów nordic walking?

Niezależnie czy kije posiadają regulację, czy są jednoczęściowe, należy wybierać takie o odpowiedniej długości dla danego użytkownika. Jako wyznacznik przyjmuje się kijki odpowiedniej długości, gdy przy ich pionowym ustawieniu podczas trzymania w dłoniach kąt zgięcia rąk w łokciach wynosi 90 stopni.

Można także zmierzyć odległość między podłożem a dłonią przy takim zgięciu bez kijka i posłużyć się tabelą podawaną przez producenta.

Comments are closed.