Czym jest pas kulturystyczny i czy jest potrzebny?

Nawet jeśli nigdy nie byłeś na siłowni, prawdopodobnie natknąłeś się na zdjęcia sportowców z tymi wielkimi pasami na brzuchu. Co to jest pas kulturystyczny? Do czego to służy? Czy potrzebujesz takiego pasa, jeśli też trenujesz lub dopiero zamierzasz zacząć? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.

Do czego służy pas kulturystyczny ?

Istnieją ćwiczenia, które stwarzają wysokie ryzyko urazu pleców. Należą do nich: przysiad ze sztangą, podciąganie sztangi na skos, martwy ciąg i jego odmiany oraz wyciskanie sztangi na stojąco. Wszystkie one powodują obciążenie kompresyjne kręgów lędźwiowych, tzn. ściskają je, a to jest złe.

Osoby mniej lub bardziej obeznane z siłownią zdają sobie sprawę, że wymienione powyżej ćwiczenia należą do podstawowych, czyli niemal obowiązkowych i nie mają pełnoprawnych odpowiedników. Ciało jest w stanie chronić się samo, a istnieje cały system specjalnie dla kręgosłupa, który obejmuje nawet jelita i płuca.

pas kulturystyczny

Jak wybrać pas?

Pas kulturystyczny należy wybierać tylko samodzielnie i tylko z dopasowaniem do własnego ciała. Zaciągnij go mocno na siebie i zamknij pasek. Idealnie pas powinien być zapinany w środkowym rzędzie otworów. Zbyt długi lub zbyt krótki pas może przeszkadzać w ćwiczeniach.

Dla początkującego sportowca zamiennik skóry może być optymalnym materiałem. Wyrzucenie na raz tony pieniędzy na skórę naturalną nie zawsze jest rozsądne, a pasek z materiału nie gwarantuje odpowiedniego poziomu mocowania.

Pod względem grubości i szwów sportowcy często preferują paski wielowarstwowe ze szwami zygzakowatymi. Statystycznie takie opcje lepiej pasują, dobrze zachowują swój kształt i służą przez długi czas.

Comments are closed.