Czym kierować się przy wyborze roweru w góry?

Jazda na rowerze jest wspaniałą formą aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa zarówno na ciało, jak i na psychikę. Kolarstwo wydaje się być jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli weźmiemy pod uwagę różnorodność okoliczności, w jakich możemy je uprawiać. 

Na szczególne wyróżnienie zasługuje kolarstwo górskie. Jest to jazda na rowerze po ekstremalnie trudnym, wyboistym podłożu. Aby uprawiać ten rodzaj sportu, należy zapewnić sobie pełnię komfortu i bezpieczeństwa. Podczas tak trudnej przejażdżki łatwo jest bowiem ulec różnego rodzaju urazom, dlatego należy koniecznie dowiedzieć się, jak wybrać rower górski oraz inne kolarskie akcesoria, aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę.

Czym kierować się przy wyborze roweru?

Przed zakupem roweru należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Kluczowymi sprawami jest budżet, którym dysponujemy, styl jazdy, który preferujemy oraz częstotliwość naszych wypadów na rowerowe przejażdżki.

Zakładając, że interesują nas tereny pozamiejskie, pełne stromych i wyboistych ścieżek, wybór z pewnością padnie na profesjonalny górski rower. Taki rower charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest jakość hamulców. To od nich zależy bowiem nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Jak wybrać rower górski?

Istnieje słuszne przekonanie, że nie należy inwestować zbyt wielu pieniędzy w swój pierwszy rower górski, jeśli nie jesteśmy pewni, czy taki rodzaj jazdy nam odpowiada. Jazda w terenach przeznaczonych dla rowerzystów górskich znacząco różni się od jazdy asfaltowymi ścieżkami rowerowymi. Z tego względu na swój pierwszy rower górski warto wydać nie więcej niż dwa tysiące złotych.

Drugim po hamulcach, niezwykle ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wybierania roweru górskiego, jest jego rama oraz biegi. Rozmiar ramy zawsze dopasowujemy do swojego wzrostu. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jaki rozmiar do nas pasuje, najlepiej jest udać się najbliższego sklepu rowerowego i zapytać o poradę specjalistę. 

Co wyróżnia rower górski wśród innych typów rowerów?

O ile rozróżnienie roweru trekkingowego od crossowego może niektórym osobom sprawiać pewne trudności, o tyle rower górski trudno jest pomylić z jakimkolwiek innym typem jednośladowców. 

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech roweru górskiego są jego szerokie i masywne opony, dostosowane do jazdy po trudnym i wyboistym podłożu. Oprócz tego, rower górski wyposażony jest w amortyzatory, które umożliwiają sprawne i bezpieczne poruszanie się w terenie. 

Rower górski z powodzeniem można używać także jako rower codzienny. Należy pamiętać jednak, aby odpowiednio go wyposażyć w elementy takie jak światła czy błotniki, które ochronią nas przed błotem i odskakującymi kamieniami. 

Jeśli decydujemy się na jazdę w trudnym terenie, musimy pamiętać też o tym, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, wkładając na głowę dopasowany kask oraz ochraniacze. Komfort jazdy zapewni także odpowiednio dobrana odzież, która także dodatkowo pełni funkcję ochronną.

Comments are closed.