Doradzamy jak wybrać siodełko żelowe do codziennej jazdy rowerem

Właściwie dobrane siodełko rowerowe znacząco poprawia komfort poruszania się jednośladem. Oczywiście w każdym rowerze jakieś siodełko jest. Nierzadko jednak w jednośladach są siodełka niezbyt wygodne. W nowych montuje się takie, które można określić jako uniwersalne. Każdy może na nich usiąść i jechać rowerem. Jeśli jednak uniwersalne zamieni na lepiej dopasowane, z pewnością będzie mu się jeździć przyjemniej.

Na co zwrócić przy wyborze siodełka rowerowego?

Oczywiście siodełko musi być dopasowane do rodzaju roweru. Bardzo ważne jest jednak tez to, czy jest dopasowane do rowerzysty. Aby jazda jednośladem była komfortowa i nie powodowała dolegliwości bólowych ani uczucia dyskomfortu, siodełko musi być nieco szersze od rozstawu kości kulszowych rowerzysty. To bowiem na nich opiera się podczas jazdy rowerem cały ciężar ciała.

Wybierając siodełko rowerowe, trzeba też zwrócić uwagę na to, czym jest wyściełane w środku. W najpopularniejszych siodełkach wyściółka jest z pianki. Zapewnia ona oczywiście miękkość siodełka, jednak z biegiem czasu może stawać się bardziej twarda. W takim siodełku łatwo też się tworzą wgłębienia. Dużym minusem pianki jest także to, że chłonie wilgoć. Pod wpływem wilgoci zaś twardnieje, co więcej, wydzielają się z niej nieprzyjemne zapachy. Takich wad nie ma siodełko żelowe. Jest rzecz jasna nieco droższe od takiego z pianką, jednak to właśnie na żelowe warto postawić.

siodełko żelowe

Warto dobierać siodełko pod względem płci

W sklepach rowerowych jest wiele siodełek uniwersalnych, można jednak też znaleźć takie, które są odpowiednie dla danej płci. Na takie warto postawić, bowiem dodatkowo poprawią komfort jazdy rowerem. W zależności od płci, inną konstrukcję ma przednia część siodełka. Te dla mężczyzn są nieco węższe, z uwagi na genitalia. Siodełka dla kobiet są w przedniej części nieco szersze i inaczej wyściełane.

Na komfort jazdy rowerem na też wpływ ustawienie siodełka. Musi być ustawione na odpowiedniej wysokości i we właściwym pochyleniu.

Comments are closed.