Jak kupić dobry trenażer rowerowy?
Każdy miłośnik jeżdżenia na rowerze doskonale wie, jak krótki jest czas w roku, gdy można oddawać się swojej pasji. W najlepszym wypadku przez połowę roku można cieszyć się możliwością jeżdżenia na rowerze, podczas gdy druga połowa roku to okres, gdy warunki pogodowe zwyczajnie na to nie pozwalają. Jak można się łatwo domyślić, prowadzi to do spadku formy i dużych trudności z rozpoczęciem sezonu. Jak się jednak okazuje, istnieją ciekawe sposoby na to, aby jeździć na rowerze przez cały rok i cały czas utrzymywać dobrą formę. Możliwe jest to dzięki trenażerowi rowerowemu.
Czym są trenażery rowerowe?
Każdy doskonale wie, czym jest rowerek stacjonarny, który jest najczęściej używanym zamiennikiem zwykłego roweru. W zależności do wersji umożliwia on naprawdę wierne odwzorowanie zwykłej jazdy na rowerze. Niestety ogromną wadą takiego rowerka jest to, że zajmuje on naprawdę wiele miejsca, przez co mieszkańcy bloków nie mogą sobie na niego pozwolić. Zupełnie jednak inaczej wygląda to w przypadku trenażera.
Trenażer rowerowy to specjalny sprzęt, który umożliwia jazdę na zwykłym rowerze w sposób stacjonarny. Co więcej, jest to sprzęt bardzo kompaktowy i stosunkowo tani. Jego kupienie, jak i codzienne używanie będzie dla każdego znacznie wygodniejsze niż kupowanie rowerka stacjonarnego.
Jak wybrać trenażer rowerowy?
Jak więc widać, trenażer rowerowy to naprawdę bardzo ciekawe urządzenie, które umożliwia całoroczne jeżdżenie rowerze. Nawet jeśli zrobi się ciepło, a ktoś nie będzie miał ochoty jeździć po okolicy, może spokojnie wystawić swój trenażer i jeździć np. w ogródku czy też na balkonie.
Powstaje jednak bardzo ważne pytanie, czyli jak się powinno takie trenażery rowerowe wybierać? Na co trzeba zwracać w pierwszej kolejności uwagę? Oczywiście na to, jakiego są one rodzaju.
Najtańszym i z tego powodu zdecydowanie najczęściej kupowanym modelem trenażera jest wersja z rolkami. Co prawda jest ona tania i łatwo dostępna, lecz niestety podczas jej używania wymagane jest cały czas trzymanie naprawdę dużej koncentracji, aby zachować równowagę podczas jazdy. W innym wypadku łatwo o upadek.
Z powodu zagrożenia upadkiem zamiast takiego prostego modelu bardzo często wielu rowerzystów woli kupić model nieco droższy, lecz stabilniejszy, czyli wersje z jedną rolką oporową. Montuje się w niej tylne koło, podczas gdy przednie cały czas pozostaje w bezruchu. Oprócz wysokiej stabilności jazdy, taki trenażer daje również możliwość swobodnego modyfikowania siły docisku tylnego koła, więc można zmieniać sobie stopień trudności jazdy. Możliwość ta szczególnie doceniana będzie przez osoby chcące zachować przez zimę dużą formę.
Ostatnim modelem trenażera jest wersja zdecydowanie najbardziej zaawansowana, czyli model oparty na bezpośrednim montażu tylnego koła. Podłączenie do takiego trenażera wymaga odkręcenie tylnego koła i w jego miejsce wstawienie trenażera. Jest to wersja dość kłopotliwa i raczej w efekcie stacjonarna, ponieważ zakładanie i zdejmowanie roweru z takiego modelu kilka razy w tygodniu, może być mocno nieprzyjemne. Co więcej, jest to także model najdroższy, choć drugiej strony najlepiej stymulujący zwykłą jazdę na rowerze.