Jak wybrać odpowiednie pedały do roweru?

Planując zakup nowych pedałów do roweru, wiele osób zastanawia się nad tym, które okażą się korzystnym rozwiązaniem. Często zadawanym pytaniem jest dobór odpowiedniej wielkości elementów. Należy wiedzieć, że znaczenie ma tu również rodzaj pedałów, dodatkowe funkcje i materiał ich wykonania. Jak wybrać pedały rowerowe?

Pedały do roweru – jaka wielkość?

Części do różnych modeli sprzętów i pojazdów zwykle występują w wielu rozmiarach. Wiele osób oczekuje więc tego samego od pedałów. W ich przypadku sprawa jest jednak inna. Istnieje bowiem jeden, uniwersalny rozmiar gwintu. Jest to gwint 9/16, który spotyka się w znacznej większości modeli. Czy nie można odnaleźć roweru z inną wielkością? Odmienny rozmiar dotyczy rowerów dziecięcych. Tutaj można mieć do czynienia z gwintem 1/2.

Czym różnią się rodzaje pedałów rowerowych?

Najpopularniejszy podział dotyczy pedałów platformowych i zatrzaskowych. Pierwsze z nich to uniwersalne i spotykane w większości pojazdów modele, które mogą jednak występować w różnych wersjach. Pedały zatrzaskowe wykorzystywane są przez profesjonalnych kolarzy. To elementy ze specjalnymi panelami, do których doczepia się buty. Aby jeździć na rowerze z takim systemem, trzeba posiadać specjalistyczne obuwie SPD kompatybilne z danym modelem. Po co stosuje się takie rozwiązanie?

System SPD pozwala zachować większą kontrolę nad rowerem, ułatwia pokonywanie zakrętów i umożliwia wydajne wykorzystanie siły, dzięki czemu osiąga się lepsze wyniki. Dzieje się to za sprawą fizycznego zespolenia nóg z rowerem oraz możliwości wykorzystywania siły do podciągania pedałów do góry. Podczas takiej jazdy nie występuje też ryzyko ześlizgnięcia się stóp, co wpływa na bezpieczeństwo.

Pedały zatrzaskowe są jednak proponowane doświadczonym rowerzystom. Osoby jeżdżące rekreacyjnie z pewnością docenią modele platformowe. Będą one też dobrym sposobem na naukę dla początkujących sportowców. W tej kategorii również odnaleźć można różne rodzaje akcesoriów. Co warto o nich wiedzieć?

Pedały platformowe dostosowane do zapotrzebowania

Wśród tych popularnych elementów również pojawiają się modele dostosowane do specjalistycznych zastosowań. Możliwy jest m.in. wybór pedałów do roweru z kolcami, które zwiększają przyczepność i minimalizują ryzyko spadnięcia stóp. Takie modele to również dobry wybór dla miłośników rowerowych akrobacji i jazdy po górach.

Klasyczne pedały platformowe do jazdy rekreacyjnej również powinny zostać dobrane w przemyślany sposób. Muszą być przede wszystkim lekkie i odporne na uszkodzenia. Możliwy jest zakup cenionych modeli aluminiowych i elementów wykonanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Należy upewnić się, że modele proponowane przez określoną firmę zostały stworzone z wysokiej jakości materiałów i cieszą się pozytywnymi opiniami.

Kupując pedały należy pamiętać o dostosowaniu ich do rodzaju roweru i uprawianej dyscypliny. Modele do jazdy w trudnym terenie powinny być bardziej odporne na wstrząsy i zapewniać dużą przyczepność. Pedały dobrane w przemyślany sposób z pewnością okażą się dobrym rozwiązaniem.

Comments are closed.