Czym jest trekking?

Współcześnie jesteśmy świadkami zmian, które zachodzą, jeśli idzie o sposób spędzania wolnego czasu, szczególnie jeśli idzie o weekendy i urlopy. Owszem Polacy w dalszym ciągu spędzają wolny czas klasycznie, czyli głównie nad morzem (naszym lub obcym), jednak można zauważyć wzrost zainteresowania wypoczynkiem aktywnym. Jeśli idzie o wypoczynek aktywny, to głównie mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju wędrówki lub wyjazdy rowerowe. Skupmy się dzisiaj na tak zwanym trekkingu.


Co to jest trekking?

Na samym wstępie trzeba wyjaśnić, co to jest trekking. Czasem zdarza się usłyszeć ten termin, kiedy jest mowa o tym, że ktoś na przykład odbywa trekking w Tatrach, Alpach, czy w nawet w Himalajach. Okazuje się jednak, że trekking jest związany nie tylko z wysokimi górami. Jest to pojęcie zdecydowanie szersze. Trekking możemy uprawiać również w terenie pagórkowatym lub nawet nizinnym. Co w takim razie odróżnia trekking od zwykłego spaceru? Przede wszystkim trekking jest to forma spędzania wolnego czasu, polegająca na długich wędrówkach różnego typu szlakami turystycznymi, ale z pominięciem tras asfaltowych czy brukowanych. Trekking jest to również aktywność trwająca dość długo, dlatego najczęściej podczas trekkingowej wyprawy mamy ze sobą plecak z ekwipunkiem i prowiantem.

Jaki ekwipunek trekkingowy jest potrzebny?

Wzrost popularności trekkingu wynika z kilku czynników, z których można jako najważniejsze podać trzy. Pierwszy to znudzenie klasycznym sposobem wypoczywania. Drugi to dość niski a w zasadzie zerowy próg wejścia, jeśli idzie o wymagania fizyczne. Trzeci to relatywnie niskie koszty, jeśli idzie o sprzęt, który jest nam potrzebny. Oczywiście, jeśli idzie o kwestię sprzętową, to trzeba powiedzieć, że jeśli chcemy uprawiać trekking w wysokich górach, to proporcjonalnie do skali trudności koszt sprzętu jest wyższy, ale są elementy wyposażenia, które przydadzą się każdemu. Do tych elementów należą buty trekkingowe.

Jakie kupić buty trekkingowe męskie oraz damskie?

Kwestia wyboru dobrych butów trekkingowych męskich i damskich nie jest prosta, ponieważ na rynku mamy bardzo wiele modeli, a dodatkowo rozstrzał cenowy i jakościowy jest znaczny. Przede wszystkim warto wiedzieć, że buty trekkingowe męskie oraz damskie trzeba wybierać tak, aby były dopasowane do potrzeb. Nie ma potrzeby na lekki trekking w Beskidach kupować butów taternickich, czy takich, w których możemy poruszać się po Alpach. Warto też pamiętać o tym, aby buty przed pierwszym wyjazdem odpowiednio rozchodzić.

Comments are closed.