Jak wybrać odpowiedni kask rowerowy?

Wprawdzie może się wydawać, że wybór kasku rowerowego to nie problem, to jednak może on przysporzyć pewnych kłopotów. Zacznijmy od tego, że na rynku dostępne są przeróżne modele kasków, które wyglądają bardzo różnie, więc sugerują też inne zastosowania. Jak wybrać kask rowerowy? O czym trzeba pamiętać?

Ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że kaski rowerowe mają różne rozmiary. Kask nie może być zbyt luźny, bo nie będzie prawidłowo chronił głowy. Nie może też zbyt ciasny, bo po prostu nie będzie wygodny. Taki kask może ograniczać ruchy głowy, a czasem może po prostu być irytujący dla rowerzysty. Przed zakupem kask powinno się przymierzyć lub też zmierzyć swój obwód głowy i porównać go z tabelą wymiarów. Pamiętajmy też, że kask rowerowy ma w środku wyściółkę, która z czasem może się bardziej ubijać, a sam kask może się wtedy wydawać większy niż bezpośrednio po zakupie.

Kształt kasku

Kaski mają przeróżne kształty. Wynika to z faktu, że są przeznaczone do różnego typu jazdy. Kaski miejskie są owalne lub zbliżone do okrągłych. Dość ciasno przylegają do głowy. Kaski przeznaczone do jazdy sportowej mają aerodynamiczny wydłużony kształt. Zwykle nie używa się ich do jazdy w mieście, bo nie ma to większego sensu. Rowerzysta w warunkach miejskich nie ma warunków do uzyskania prędkości, która nadawałaby sens korzystaniu z takiego kasku rowerowego. Równocześnie jednak są one niezbędne dla zawodowców i osób, które przygotowują się do różnego typu wyścigów i rajdów rowerowych.

kaski rowerowe

Ochrona szczęki przed urazami

Zwykle kask rowerowy nie musi chronić szczęki. Zdarzają się jednak modele przeznaczone dla sportowców, które mają dodatkowe wzmocnienie w pasie służącym do zapinania kasku. Jego zadaniem jest dodatkowa ochrona szczęki podczas upadku, który może się zdarzyć podczas pokonywania tras wyczynowych.

Comments are closed.