Dlaczego warto zabrać raki turystyczne na wycieczkę w góry?

Niektórzy mawiają, że góry to prawdziwy żywioł. Miejsce piękne i pełne malowniczych widoków, ale jednocześnie niepewne, z szybko zmieniającymi się warunkami pogodowymi, często mogące stwarzać niebezpieczne dla człowieka sytuacje. Planując wycieczkę należy być przygotowanym fizycznie i mentalnie na wszystkie okoliczności, które mogą nastąpić na górskim szlaku. W sezonie jesienno-zimowym nawet na trasach, które z reguły, w cieplejszych porach roku wydają się być proste i mało wymagające, mogą pojawić się trudności związane z warunkami atmosferycznymi. W takich wypadkach posiadanie przy sobie raków na buty może okazać się niezbędne.

Zastosowanie raków górskich

Raki turystyczne najczęściej będą potrzebne piechurom w okresie jesienno-zimowym, kiedy odczuwalna temperatura w górach będzie mocno spadać, a na szlakach pojawia śnieg, ale nie tylko. Wybierając się na wyprawę w bardzo wysokie góry, nawet wiosenną porą na szczytach można natknąć się na zaspy śnieżne i oblodzenia. Poruszanie się po takim terenie bez odpowiedniego zabezpieczenia obuwia jest bardzo niebezpieczne. Ślizganie się po górzystym, nierównym terenie niesie za sobą duże ryzyko poślizgnięcia, urazów, złamań, a nawet upadku w przepaść i zagrożenia życia.

Odpowiednio dobrane raki na buty sprawiają, że wędrowiec bez problemu może pokonywać zlodowacone odcinki trasy. Poprawiają one przyczepność do podłoża, przez co niwelują do minimum ryzyko poślizgnięcia nawet na grubej pokrywie lodowej. Raki górskie zwykle występują w standardowych wymiarach, takich samych jak rozmiary butów, dlatego są uniwersalnym i łatwo dostępnym elementem wyposażenia turystycznego. Zajmują niewiele miejsca w plecaku, a często nawet pakowane w specjalne pokrowce, mogą zostać przyczepione na zewnątrz ekwipunku. 

Comments are closed.