Jak wybrać kierownicę rowerową?

Wielu rowerzystów nie przykłada dostatecznie dużej uwagi do tego, jaką mają zamontowaną na rowerze kierownicę. Jak się okazuje, rodzi to często naprawdę wiele problemów z tytułu niedopasowanej w odpowiedni sposób wersji. Nic więc dziwnego, że co bardziej doświadczeni rowerzyści zadają sobie pytanie, jak wybrać kierownicę rowerową, a także, z jakiego powodu jest ona tak ważna? Jak więc brzmią odpowiedzi na te pytania?

Dlaczego kierownica rowerowa jest ważna?

Najłatwiejszą odpowiedzią na tak podstawione pytania jest oczywiście zapewnienie rowerowi odpowiedniego kierunku jazdy. Byłoby to jednak sporym umniejszeniem znaczenia tego elementu, ponieważ dzięki niemu rowerzysta zapewnia sobie również odpowiednia stabilność toru jazdy, jego pewność, a także bezpieczeństwo.

Jak wyglądałaby jazda na rowerze w sytuacji, gdy obecna na nim kierownica byłaby nieodpowiednia? Przede wszystkim byłoby to bardzo męczące, frustrujące, a na domiar złego mogłoby powodować niewygodne trzymanie kierownicy w dłoniach, przez co jazda narażona byłaby na upadek.

Odpowiedni rodzaj kierownicy

Od czego zatem należałoby rozpocząć wybieranie kierownicy do roweru? Nie da się ukryć, że najprościej będzie proces ten zacząć od określenia, czym się charakteryzują dwa najpopularniejsze jej rodzaje. Chodzi w tym wypadku oczywiście o kierownicę prostą i łamaną.

Kierownica prosta to taka wersja, która wygięta jest w naprawdę minimalnym stopniu, najczęściej maksymalnie do 5 stopni. Jest to dobre rozwiązanie do zdecydowanej większości modeli rowerów. Jeśli jednak posada się rower MTB czy też kolarzówkę, w których jazda na rowerze może być naprawdę długa, a dłonie wymagać będą zmiany położenia, polecane są wersje łamane, które dodatkowo wyposażone są w rogi.

Jaka wielkość kierownicy?

Każdy rowerzysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru ramy rowerowej czy też kół. Są one bardzo istotne dla wygody, ale też i bezpieczeństwa jazdy na rowerze, a wynikają w pierwszej kolejności ze wzrostu rowerzysty. To samo dotyczy rozmiaru kierownicy, która także musi być dobrana pod wzrost, ale też i płeć rowerzysty.

Jaki parametr jest w tym wypadku kluczowy? Jak się okazuje, najważniejsza jest szerokość kierownicy. Im większy wzrost rowerzysty, tym większa powinna być szerokość kierownicy. Co więcej, panowie również powinni mieć nieco szerszą wersję niż panie.

Materiał wykonania

Na koniec podczas wybierania kierownicy rowerowej warto się przyjrzeć również temu, z jakiego będzie ona wykonana materiału. Konkretne tworzywa przekładać się bowiem będą na to, jak dana kierownica będzie mocna i odporna na niszczenie, lecz równina to, jak będzie lekka. Oba te parametry odgrywają naprawdę dużą rolę podczas jazdy na rowerze.

W zdecydowanej większości kierownic dostępnych w sklepach ma się do czynienia z wersją aluminiową. Zapewnia ona dostatecznie dobre parametry pod każdym względem, a także jest dość tania. Jeśli jednak ktoś chciałby mieć możliwie najlepszą wersję, polecanym rodzajem będzie kierownica karbonowa, która jest jednak znacznie droższa niż model aluminiowy.

Comments are closed.