Jak wybrać odpowiedni rower szosowy – ogólne porady

Kiedy na dworze jest piękna pogoda, a na niebie świeci słońce, to wtedy nie pozostaje nic innego, jak iść na spacer. Fani jednośladów powiedzą jednak, że zdecydowanie lepszym pomysłem jest wyprawa rowerowa. Trudno nie przyznać im racji. Rower daje przecież poczucie niezależności i wolności. Rodzi się tylko pytanie: na jaki warto się zdecydować? Okazuje się, że sporą popularnością cieszy się szosówka – https://sprint-rowery.pl/rowery-szosowe. Sprawdźmy zatem jej zalety i podpowiedzmy, jak wybrać rower szosowy, aby spełnił osobiste oczekiwania. 

Cel użytkowania

Przed dokonaniem zakupu, należy dokładnie wiedzieć, w jakim celu chcemy mieć ten lekki rower. Tylko wtedy nasz nowy sprzęt sprawi, że będziemy z niego w pełni zadowoleni. Musimy zdawać sobie sprawę, że szosówka to nie pojazd dla każdego cyklisty i na wszystkie, nawet najbardziej nierówne trasy. W przypadku, kiedy planujemy jeździć po lasach i piaszczystych drogach, wówczas powinniśmy zdecydować się na rower górski. Jednak, gdy będziemy poruszać się po jezdniach i płaskich, utwardzonych nawierzchniach, rower szosowy na pewno okaże się świetnym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli w niedalekiej przyszłości dodatkowo rozpoczniemy uprawianie amatorskiego kolarstwa. 

Najważniejsza jest rama

Przy wybieraniu roweru szosowego, warto przestrzegać kilku zasad. Najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest rama. Ta część zawsze powinna być odpowiednio dostosowana do wzrostu rowerzysty. Jeżeli tak się nie stanie, to nie ma mowy o tym, aby rozwinąć większą szybkość i czuć się w stu procentach komfortowo (mimo wygodnego siodełka, zamiast radości wynikającej z jazdy na szosówce, pojawi się zmęczenie oraz irytacja). Lepiej więc, aby nie doszło do pomyłki. Właśnie dlatego należy poradzić się sprzedawcy w sklepie, przeczytać opinie klientów albo znaleźć w internecie specjalny kalkulator, który pomoże dopasować wielkość ramy. 

Opony i pedały

Poza wspomnianą wyżej ramą, nie bez znaczenia są także takie elementy, jak: opony i pedały. Na szczęście te pierwsze części da się bez problemu dobrać do indywidualnych potrzeb. Jeśli jesteśmy początkującymi kolarzami, to idealne okażą się opony o szerokości 23 mm, mające dość delikatny bieżniki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wówczas będą charakteryzowały się lepszą przyczepność na każdej mokrej nawierzchni. W przypadku pedałów dobrą wiadomością jest to, że możemy je dokupywać oddzielnie. Na początku przygody z kolarstwem wystarczą zwykłe, platformowe. Po zdobyciu doświadczenia, można zmienić je na wpinane. 

Podsumowanie

Pora przejść do podsumowania  i ostatecznie odpowiedzieć na pytanie: jak wybrać rower szosowy? Chcą mieć dopasowany taki pojazd, trzeba głównie spojrzeć na ramę. Nie tylko ważna jest jej wielkość, ale również materiał, z którego ją wykonano. Tutaj warto zainwestować karbon, bo ma lepsze właściwości amortyzacyjne. Oczywiście, zanim faktycznie stwierdzimy, że dokonaliśmy trafnego wyboru, minie trochę czasu (nawet kilkanaście godzin). Może się bowiem okazać, że coś nam jednak przeszkadza. Na szczęście łatwo jest wymienić poszczególne części wyposażenia na inne.

Comments are closed.