Mumia czy prostokąt? Jaki śpiwór będzie lepszy?

Śpiwory puchowe są dostępne we wielu wzorach i kolorach. W specjalistycznych sklepach możemy znaleźć wiele modeli, które różnią się od siebie jakością użytych materiałów, wewnętrzną strukturą i przeszyciami. Jednak do najbardziej widocznych różnic można zaliczyć kształt śpiwora, czyli czy został on uszyty w formie prostokąta, czy w formie mumii. Która opcja jest lepsza?

Prostokąt

Taki śpiwór puchowy ma po prostu kształt prostokąta z zamkiem błyskawicznym. Czasami jest on nazywany kopertą. Taki rodzaj śpiwora to klasyczne rozwiązanie, które jest używane od lat. Śpiwory tego typu można całkowicie rozpiąć i używać ich jako koc biwakowy albo klasyczną kołdrę. Takie śpiwory są dość luźne. W ich środku jest sporo wolnego miejsca, co jest równocześnie ich zaletą i grzechem głównym. Wolne miejsce oznacza, że można się swobodnie poruszać i przewracać w czasie snu. Równocześnie oznacza ono, że wewnątrz śpiwora jest powietrze, które trzeba ogrzać. Siłą rzeczy, nie może on zapewnić takiego komfortu cieplnego jak mumia.

Mumia

Taki model śpiworów zrobił prawdziwą furorę wśród biwakowiczów. Jest on bardzo dopasowany do ciała. Zakrywa także kark, tył głowy i czoło. Szczelnie przykrywa też ramiona, czego nie można powiedzieć o śpiworach prostokątnych. Mumia zwęża się ku dołowi, bo człowiek nie potrzebuje zbyt wiele miejsca na stopy. Dzięki temu redukuje się wagę śpiwora i zmniejsza jego wymiary. Z racji tego, że śpiwory puchowe tego typu są bardzo dopasowane do anatomii człowieka, to nie ma możliwości, by swobodnie się w nich poruszać. Z tego powodu producenci proponują pewnego rodzaju kompromis. Polega on na przygotowaniu mumii poszerzonej na wysokości brzucha i pasa oraz modele produkowane z bardziej elastycznych materiałów. Można w nich poruszać się dość swobodnie, by znaleźć swoją ulubioną pozycję do snu.

Więcej modeli znajdziesz na polarsport.pl

Comments are closed.