Na co zwrócić uwagę przy wyborze licznika rowerowego?

Dla rowerzystów i miłośników jednośladów bardzo ważną kwestią jest wybór licznika rowerowego. Na rynku są dostępne modele przewodowe i bezprzewodowe.

Wybór licznika rowerowego

Doradzamy jak wybrać licznik rowerowy, który posłuży przez wiele lat. Jest to niezwykle przydatne akcesorium, które umożliwia pomiar tempa oraz intensywności treningu. Większość nowoczesnych liczników jest także wyposażona w bluetooth, dzięki czemu można nawiązać łączność ze smartfonem. Informacje z licznika mogą uprzyjemnić podróż, a także pomóc sprawdzić własne możliwości. Wymagania rowerzystów są coraz większe, a jest to spowodowane głównie szybkim postępem technologicznym. Obecne liczniki rowerowe to w rzeczywistości małe komputery pokładowe, które zostały wyposażone w bardzo zaawansowane funkcje. Należy jednak mieć świadomość, że z większości funkcji przeciętny rowerzysta nawet nigdy w życiu nie skorzysta. Komputerowa analiza treningu jest możliwa dzięki wykorzystaniu bezprzewodowych komputerków rowerowych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że są to dosyć drogie urządzenia, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Należy też dodać, że bardzo zaawansowane funkcje są również skomplikowane, dlatego starsze osoby mogą mieć małe problemy z obsługą urządzenia.

Lokalizacja czujnika

Zakup podstawowego licznika powinien usatysfakcjonować zdecydowaną większość rowerzystów. Dawniej licznik rowerowy umożliwiał tylko pomiar prędkości, a i tak wszystkim to wystarczało. Liczniki przewodowe są tańsze od bezprzewodowych. Są połączone przy użyciu przewodu z czujnikiem umiejscowionym przeważnie na przednim kole. Przewód nie powinien przeszkadzać, jeżeli został dobrze zamontowany. Prosty i sensowny licznik rowerowy można kupić już za 40 zł. Bez żadnego problemu można znaleźć nawet liczniki za 10 zł, ale są one z reguły niskiej jakości i sprowadza się je z dalekiego wschodu. Tanie konstrukcje zazwyczaj nie są wodoszczelne, dlatego nadają się jedynie do jazdy w warunkach miejskich. Do jazdy w trudnym terenie nie nadają się także czujniki przewodowe, które można bardzo szybko uszkodzić.

Parametry licznika

Przed pierwszym użyciem należy zresetować licznik i następnie założyć go na rower. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie parametry można zapisać po zakończeniu jazdy. Dzięki temu można regularnie sprawdzać postępy i notować własne spostrzeżenia. Wybór licznika rowerowego wcale nie jest taki ciężki jakby się mogło wydawać. Podstawa to określić jakie funkcje są nam w rzeczywistości potrzebne, a także w jakim celu licznik będzie używany. Jeżeli styl jazdy wyklucza korzystanie z licznika przewodowego to wystarczy kupić model bezprzewodowy. W rzeczywistości często nawet doświadczeni rowerzyści nie wiedzą jak wybrać licznik rowerowy. Zaawansowane liczniki posiadają nawet pulsometr, ale ich cena jest zdecydowanie większa. Warto również zwrócić uwagę na to w jakich temperaturach może pracować licznik. Niektóre modele mogą pracować w temperaturze – 15 stopni Celsjusza, natomiast inne nawet przy minimalnym mrozie odmawiają posłuszeństwa.

Comments are closed.