Opony do roweru. Jak wybrać najodpowiedniejsze?
Zakup opon do roweru teoretycznie nie jest większym problemem. Opony do takiego jednośladu można bowiem kupić nie tylko w sklepach rowerowych jak ten: https://sprint-rowery.pl/opony-rowerowe ale i wielu innych miejscach. Wybór ich jest przeogromny. Jak wybrać opony rowerowe, by jednośladem jeździło się wygodnie i bezpiecznie?
Gdzie będziemy najczęściej jeździć jednośladem?
To bardzo istotne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem opon. Do każdego roweru można bowiem wybrać zarówno opony terenowe, szosowe jak i tak zwane semi – slicki, czyli opony i niskim oporze toczenia podczas jazdy po asfalcie i dużej przyczepności także podczas jazdy w trudniejszym terenie.
Jeśli rower będzie użytkowany – na przykład – w mieście, do dojazdów do pracy, czy na zakupy, opony szosowe z minimalnym bieżnikiem to rozwiązanie, z którego każdy rowerzysta będzie zadowolony. Podczas jazdy po twardym podłożu, można bowiem mieć pewność, że opory toczenia takich opon będą minimalne, dzięki czemu jazda rowerem nie będzie wiązała się z dużym wysiłkiem. Zjechanie w teren jednak szybko pokaże minusy takich opon. W trudniejszym terenie po prostu się one nie sprawdzą. Przejazd przez grząskie tereny lub rejony bardzo piaszczyste może okazać się wręcz niemożliwy. Konieczne będzie przeprowadzenie roweru i kontynuowanie jazdy, ale już po nieco lepszej drodze. Jeśli więc zamierzamy poruszać się rowerem nie tylko po asfalcie czy ścieżce rowerowej, lepiej zdecydować się na semi – slicki.
Opony semi – slicki. Do jazdy po asfalcie i w trudniejszym terenie
Semi – slicki to opony, które w centralnej części przypominają opony szosowe. Są twarde, płaskie i posiadają minimalny bieżnik. Po bokach takiej opony można jednak znaleźć bieżnik stricte terenowy. Takie połączenie sprawia, że na takich oponach po asfalcie jeździ się bardzo wygodnie i lekko. W trudniejszym terenie zaś nie ma problemu z przyczepnością czy też zapadaniem się roweru w grząskim czy piaszczystym terenie. Jak wybrać opony rowerowe tego typu? Oczywiście trzeba je dopasować do rozmiaru koła, ale nie tylko to jest ważne. Istotna jest także szerokość i wysokość opony. Im szersze, wyższe i z większym bieżnikiem terenowym po bokach opony, tym lepiej będzie jeździć się rowerem w trudniejszym terenie, ale i opory toczenia takiej opony będą większe. Jeśli więc trudniejszym terenem będą przede wszystkim w miarę utwardzone polne drogi, rozsądnie jest wybierać semi – slicki z mniejszym bieżnikiem terenowym, możliwie wąskie i niskie.
Zakup opon może być sporym wydatkiem
Zakup dobrej jakości opon do roweru może okazać się sporym wydatkiem. Wręcz zaskakująco wysokim. Pomimo tego jednak na zakupie opon do jednośladu nie warto oszczędzać. Te najlepsze nie zawsze są tanie. Decydując się właśnie na takie, można jednak mieć pewność, ze jazda rowerem będzie przyjemna i bezpieczna, same opony zaś wystarczą na co najmniej kilka lat i wiele kilometrów. Tańsze opony nieco gorszej jakości, to mniejszy wydatek. Ich przyczepność jednak może być nieco gorsza. Niska jakość zaś oznacza jedno. Takie opony szybko się zużyją lub zaczną pękać i konieczna będzie ich wymiana na nowe, a więc kolejny wydatek na zakup ogumienia. Lepiej więc zapłacić więcej, kupować lepsze opony i mieć pewność, że przez długi czas nic złego dziać się z nimi nie będzie.