Poruszanie się po górach w zimie

Turystyka górska jest coraz częściej uprawiana również w zimie. Większość osób (pasjonatów górskich wędrówek) uprawia turystykę górską głównie w lecie. Z czasem coraz więcej z osób aktywnych w górach, pragnie również chodzić po górskich szlakach zimą. Zastanówmy się, co jest potrzebne lub co może się przydać, podczas zimowych górskich wędrówek.

Rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne jest to sprzęt, który w Polsce nie szczególnie jest popularny. Najczęściej znamy je z różnego rodzaju filmów przygodowych, gdzie najczęściej w Ameryce, traperzy używali właśnie rakiet śnieżnych. Okazuje się jednak, że rakiety śnieżne to nie jest wcale relikt przeszłości. Jest to bardzo pomocny i funkcjonalny sprzęt, który pomoże nam poruszać się w miejscach, gdzie jest szczególnie gruba warstwa świeżego śniegu.

Narty skiturowe

Kolejny pomocny sprzęt, który może nam się przydać podczas górskich wędrówek, są to narty skiturowe. Narty te pozwalają nam na poruszanie się w terenie bardzo zróżnicowanym. Pozwalają nam na podchodzenie pod wzniesienia, zjazdy ze wzniesień oraz poruszanie się w terenie płaskim. Narty skiturowe są najczęściej związane z uprawianiem narciarstwa skiturowego, ale specyfika tych nart powoduje, że jeżeli chcielibyśmy udać się na górską wędrówkę po pieszym szlaku, to najprawdopodobniej będą one bardzo przydatne, ponieważ szlaki górskie w zasadzie nie są odśnieżane i po prostu zimą, poruszanie się dzięki nartom turowym jest zdecydowanie bardziej sprawne oraz bardziej przyjemne.

Ochraniacze na łydki tak zwane śniegowce

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy wykorzystywać rakiet śnieżnych bądź nart skiturowych, to jesteśmy skazani na typowo pieszą wędrówkę. Wiąże się ona bardzo często z tym, że musimy przebijać się w dość wysokim śniegu. Wtedy nasze spodnie niezależnie od tego, jak będą dobrze dostosowane do warunków, mogą przemakać, a w nogi będzie nam się robiło szybko zimno. Z tego powodu warto wyposażyć się w ochraniacze, czyli tak zwane śniegowce. Są to ochraniacze, które najczęściej sięgają nam do kolana i są wykonane z materiału całkowicie wodoodpornego.

Comments are closed.