Światła rowerowe — cechy konstrukcyjne

Światła rowerowe to niezbędne akcesoria do jazdy na rowerze w nocy. Zapewniają one bezpieczeństwo rowerzysty i innych użytkowników dróg.

Reflektor rowerowy oświetla drogę przed pojazdem, pełniąc jednocześnie funkcję światła przedniego. Musi być na tyle mocny, aby zapewnić wystarczające oświetlenie przed rowerem. Umożliwia to odpowiednio szybką reakcję na zmieniającą się sytuację na drodze podczas jazdy z prędkością 25 km/h i wykonanie niezbędnych manewrów. Widoczność drogi przed rowerem musi wynosić od 5 do 30 m.

Światła rowerowe — korpus

Korpus wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub aluminium i szkła żaroodpornego. Wysokiej jakości obudowy wykonane są z anodowanego aluminium. Anodowanie to powłoka nakładana na metal metodą elektrochemiczną, w celu zabezpieczenia go przed czynnikami atmosferycznymi i utlenianiem oraz zwiększenia jego wytrzymałości. Efektem jest dłuższa żywotność i ulepszony wygląd.

W celu ochrony przed wnikaniem wilgoci i pyłu do wnętrza urządzenia, na połączeniach między częściami obudowy oraz przy elementach sterujących zamontowane są gumowe uszczelki.

Źródło światła

Źródło światła rowerowego może składać się z:

  • LED;
  • Lampy halogenowe;
  • Lasery.

Ostatnio technologia diod LED rozwija się coraz bardziej i są one coraz jaśniejsze, a jednocześnie ich koszt stopniowo maleje. Są one najbardziej ekonomiczną opcją o najdłuższej żywotności. Dlatego wysokiej jakości diody LED są najlepszym wyborem dla wszystkich produktów oświetlenia rowerowego.

Żarówka halogenowa to specjalna żarówka z żarnikiem wypełnionym parami bromu lub jodu. Do oświetlenia przedniego zastosowano żarówki halogenowe. Żarówki halogenowe zazwyczaj świecą jeszcze jaśniej niż żarówki LED, ale zużywają dużo energii, więc LED-y zastępują je wszędzie.

Lasery są wykorzystywane w tylnych światłach, aby rower był lepiej widoczny na drodze w nocy.

Optyka

Układ optyczny służy do skupienia wiązki w odpowiednim kierunku. W światłach rowerowych stosuje się 2 rodzaje optyki:

  • Odbłyśnik;
  • Soczewki skupiające.

Odbłyśnik to czasza odbijająca światło, w której środku znajduje się źródło światła. Odbłyśnik ma za zadanie uformować wiązkę o określonym kształcie. Zazwyczaj wiązka tworzona przez odbłyśnik jest jasną plamą światła w centrum, ze słabiej oświetlonymi pasmami po bokach.

Odbłyśniki występują w wersji gładkiej i teksturowanej. Te pierwsze mają większy zakres świecenia, te drugie tworzą bardziej jednolity, ale nieco zmniejszony strumień.

Odbłyśniki są zabezpieczone przed wnikaniem pyłu przez płaskie szkło.

Soczewki skupiające również tworzą wiązkę światła, o różnym kształcie wiązki. Soczewka może wytwarzać wiązkę światła w postaci jednolitej, okrągłej plamy bez wyraźnego środka lub wąską, daleko wysuniętą wiązkę bez odblasków po bokach.

Zasilanie

Światła rowerowe mogą być zasilane akumulatorami, bateriami niklowymi (format AA i AAA) lub dynamem. Do lamp LED o dużej mocy preferowane są akumulatory litowo-polimerowe lub litowo-jonowe o dużej pojemności. Ich zaletą jest możliwość wielokrotnego ładowania oraz regulowany poziom jasności. Mocne źródło światła zasilane akumulatorem o dużej pojemności wytwarza bardzo jasną, dalekosiężną wiązkę. Wadą akumulatorów jest ich wysoki koszt.

Comments are closed.